PHP w aplikacjach webowych – czy nadal warto?

Opublikowany 2023-03-08 przez Atria Systems

Język PHP na przestrzeni lat bardzo mocno zakorzenił się w branży wytwarzania oprogramowania webowego. Nic dziwnego skoro należy do jednych z najstarszych języków skryptowych tego segmentu oprogramowania. Zdecydowanie i głośno należy powiedzieć, że przetrwał próbę czasu i wyszedł obronną ręką w walce z innymi językami programowania. Czy jednak nadal warto tworzyć oprogramowanie w oparciu o język PHP? Czy PHP w aplikacjach webowych to przyszłość internetu?

Czym jest język PHP?

Język PHP, chcąc być bardziej precyzyjnym, jest językiem skryptowym. Oznacza to, że kod źródłowy nie wymaga kompilacji w wyniku czego powstałby plik wykonywalny. W przeciwieństwie do języków programowania, język skryptowy jest kompilowany „w locie”.

Popularność języka PHP w aplikacjach webowych

Popularność języka PHP ciężko podważyć. Aż 77,6% wszystkich serwisów w internecie korzysta z tego języka. Drugi w kolejności jest dopiero język ASP.NET z użyciem 7.2%.

Wykorzystanie języka PHP w aplikacjach webowych
Najpopularniejsze języki programowania (stan 02.2023). Źródło: https://w3techs.com/

Z czego wynika aż tak duża popularność języka PHP w internecie? Podchodząc do tego pytania od strony statystycznej, można zauważyć, że PHP swoją popularność zawdzięcza w dużej mierze mocno ugruntowanym systemom zarządzania treści (CMS), które zostały napisane w tym języku. Do najpopularniejszych z nich należą: WordPress, Magento, Drupal czy Joomla.

Jednak sama popularność systemów napisanych w danym języku to nie wszystko. Za każdym z tych systemów stała decyzja o użyciu akurat języka PHP. Wskazuje to tym samym na to, że PHP jest również bardzo popularnym wyborem wśród programistów. Z czego więc wynika takie upodobanie języka PHP w środowisku developerów?

PHP jest prosty w nauce

Użycie PHP w aplikacjach webowych jest proste

Język PHP jest jednym z najbardziej przystępnych języków w nauce dla początkujących programistów. Mało który z języków programowania w organizację środowiska daje tak duże możliwości i widoczne efekty, w tak krótkim czasie i przy tak niewielkim nakładzie czasowym. Dzięki temu, że język PHP jest także językiem strukturalnym, to umożliwia on rozpoczęcie programowania bez znajomości programowania obiektowego (OOP) oraz dodatkowych bibliotek czy frameworków.

PHP jest dostępny wszędzie

Przeglądając oferty serwisów hostingowych ciężko natrafić na taką, która nie zawiera możliwości hostowania oprogramowania wytworzonego w PHP. Każdy mniejszy lub większy dostawca usług hostingowych ma w swojej ofercie serwer z dostępną obsługą tego języka. Tak duża dostępność usług dla języka PHP znacząco redukuje koszty przy wdrażaniu nowego oprogramowania, oraz ułatwia ewentualny serwis i pomoc techniczną w zakresie utrzymania strony.

Duże serwisy używają PHP

Użycie języka PHP w aplikacjach webowych największych serwisów internetowych świadczy o dojrzałości i stabilności języka. Bez wątpienia przyczynia się to również do jego popularności. Istnieje przekonanie, że skoro najwięksi mu zaufali, to dlaczego ja miałbym go nie użyć? Poniżej przedstawiam przykładowe aplikacje webowe używające języka PHP:

  1. Facebook
  2. Wikipedia
  3. Yahoo!
  4. Tumblr
  5. Slack
  6. MailChimp
  7. Etsy
  8. WordPress

PHP jest darmowy

Język PHP jest oprogramowaniem open-source, jest darmowy i posiada olbrzymią ilość dokumentacji podpartej przykładami. Nie jest to bez znaczenia dla popularności PHP w aplikacjach webowych. Bez względu na to, czy tworzysz prostą stronę internetową, czy zaawansowaną aplikację webową dla dużej korporacji z użyciem mikroserwisów – PHP daje Ci za darmo wszystko czego potrzebujesz, żeby dostarczyć kompletne oprogramowanie.

Duża dostępność bibliotek i rozszerzeń

Przez wszystkie lata dostępności języka PHP ilość dostępnych bibliotek i rozszerzeń dla aplikacji webowych wzrosła do niebotycznych rozmiarów. Rozszerzenia do połączeń z bazą danych, moduły do autentykacji, biblioteki API do popularnych serwisów, frameworki i wiele innych – to wszystko dostępne jest na wyciągnięcie ręki. Dodatkowo dzięki rozwojowi narzędzia „composer” możemy szybko i sprawnie użyć oprogramowanie zewnętrzne we własnej aplikacji webowej.

Tak łatwy dostęp do gotowego oprogramowania ułatwia programiście pracę, nie zmuszając go do odkrywania „koła na nowo”. Dla projektu natomiast oznacza to oszczędność nakładów finansowych na implementację, utrzymanie i stałe rozwijanie dodatkowych elementów aplikacji webowej.

PHP lekarstwem na wszystko?

Aby nie dać się zwariować, należy pamiętać, że język PHP tak jak każdy inny jest formą zapisu programu, pewnego rodzaju narzędziem w rękach programisty. PHP, jak każde inne narzędzie w niedoświadczonych rękach, może prowadzić do szkód. Natomiast dzięki temu, że PHP jest językiem o stosunkowo niskim progu wejścia, mającym bardzo dużą społeczność i dużą dostępność gotowych rozwiązań, prawdopodobnie jeszcze przez długi czas będzie jednym z najlepszych wyborów do zastosowania w nowych aplikacjach webowych.