Czym jest aplikacja i program komputerowy?

Opublikowany 2023-03-02 przez Atria Systems

W dzisiejszych czasach nie sposób obejść się bez korzystania z elektroniki użytkowej takiej jak komputer, laptop, smartfon czy tablet. Każdy z nas posiada w domu i użytkuje na co dzień przynajmniej jedno z tych urządzeń. Każde z nich kryje w sobie zbiory aplikacji, które sprawiają, że te urządzenia są tak wartościowe.

Czym jednak wyróżniają się smartfony czy komputery od innych urządzeń, z których korzystamy na co dzień? Prócz samych funkcji sprzętowych jak dzwonienie (połączenie z siecią GSM), czy połączenie z internetem (modem WiFi i LTE), dają nam prawie nieograniczone możliwości w obrębie zasobów sprzętowych tego urządzenia. Mówiąc prościej, tworzą platformę, która jest jak czysta kartka by skierowana w ręce programistów mogła zostać wypełniona aplikacjami, z których bez ustanku korzystamy.

Czym są aplikacje i systemy operacyjne?

Wiemy już, że na urządzeniach takich jak smartfon, tablet czy telefon stale korzystamy z aplikacji. Aplikacją jest każdy samodzielny program wykonujący określone działania i uruchamiany wewnątrz pewnego środowiska. W naszym przypadku środowiskiem będzie przede wszystkim system operacyjny. Tak, warto zapamiętać, że każde z urządzeń elektroniki użytkowej z których korzystamy, ma swój własny system operacyjny, który umożliwia nam uruchamianie aplikacji w jego środowisku. Dlaczego to takie ważne? Każdy z systemów operacyjnych pracuje inaczej i daje programistom inne możliwości przy tworzeniu aplikacji. Na przykład w smartfonach najpopularniejszymi systemami operacyjnymi są Android i iOS, natomiast na komputerach i laptopach Windows, Linux i MacOS. Warto wspomnieć, że w dzisiejszych czasach coraz więcej urządzeń posiada wbudowany system operacyjny. Przykładem takiego nieoczywistego urządzenia mogą być produkowane obecnie telewizory ze Smart TV.

Statystyki użycia systemów operacyjnych

Statystyki użycia systemów operacyjnych w 2022 roku. Źródło: statcounter.com

Jak zatem rozpoznać co jest faktycznie aplikacją a co nią nie jest?

Korzystając ze smartfona, nie zastanawiamy się, czy to co uruchamiamy jest częścią systemu operacyjnego czy aplikacją dostarczoną z zewnętrznego źródła. Nie interesuje nas czy jest to program komputerowy, aplikacja mobilna, czy aplikacja webowa. „Klikamy”, uruchamiamy i po prostu korzystamy.

Na potrzeby tego artykułu możemy wprowadzić pewne uproszczenie – wszystko co samodzielnie uruchamiamy na smartfonie czy komputerze jest aplikacją.

Aplikacją jest przeglądarka internetowa, którą uruchamiamy w celu przeglądania stron internetowych i korzystania z aplikacji webowych. Jest nią również przeglądarka dokumentów PDF, gra, przeglądarka plików na dysku a nawet aplikacja wykonująca zdjęcia na smartfonie – tak, to też jest osobna aplikacja.

Jak więc widzimy, świat elektroniki użytkowej składa się głównie z różnego rodzaju aplikacji. Natomiast każda z nich może pełnić zupełnie inną rolę: od zapewnienia bezpieczeństwa użytkownika, po prowadzenie do celu z użyciem nawigacji GPS.

Rodzaje aplikacji komputerowych

W zależności od tego na jakim urządzeniu lub systemie operacyjnym uruchamiamy daną aplikację, może się ona różnić swoją budową i sposobem uruchamiania. Wyróżniamy wiele rodzajów aplikacji, jednak wykluczając te bardziej specjalistyczne, moglibyśmy ograniczyć się do zaledwie kilku typów:

  • aplikacje desktopowe
  • aplikacje webowe
  • aplikacje mobilne

Aplikacje desktopowe

Aplikacje desktopowe, są to aplikacje znajdujące się głównie na komputerach i laptopach uruchamiane poprzez podwójne kliknięcie na ikonę konkretnego programu. Są to na przykład przeglądarki obrazów, dokumentów, przeglądarka internetowa, edytor dokumentów tekstowych czy arkuszy kalkulacyjnych.

Aplikacje mobilne

Aplikacje mobilne, to aplikacje uruchamiane, jak sama nazwa wskazuje – na urządzeniach mobilnych, czyli smartfonach i tabletach. „Sklepy” aplikacji mobilnych takie jak Sklep Google, czy App Store, są głównym źródłem pozyskiwania tych aplikacji na smartfonach.

Aplikacje webowe

Aplikacje webowe, to szczególny rodzaj aplikacji, które uruchamiane są w przeglądarce internetowej. Dostępność z poziomu przeglądarki internetowej sprawia, że aplikacje webowe nie są tak bardzo zależne od środowiska w którym są uruchamiane, jak aplikacje desktopowe czy aplikacje mobilne. Każde bowiem z tych urządzeń – komputer, smartfon czy tablet posiadają potrzebne środowisko do uruchomienia aplikacji webowej – czyli przeglądarkę internetową. Sprawia to, że aplikacje webowe są obecnie najbardziej uniwersalnym typem aplikacji komputerowych. Ich dostępność z poziomu przeglądarki internetowej sprawia, że dostępne są wszędzie, gdzie tylko zapewniony jest dostęp do połączenia internetowego.

No dobrze… Pomyślisz – na komputerze uruchamiałem różne programy, na smartfonie również, ale nigdy nie uruchamiałem żadnych aplikacji webowych w przeglądarce internetowej!

Aplikacja webowa, aplikacja komputerowa

Nic bardziej mylnego. Każdy z nas korzysta z aplikacji webowych częściej niż by się nam to wydawało. Jak zatem rozróżnić kiedy korzystamy z aplikacji webowej? Aplikację webową wyróżnia interaktywność. Korzystając z aplikacji webowej, korzystamy z pewnej funkcjonalności którą nam dostarcza. To jest to, co głównie wyróżnia ją od zwykłej strony internetowej. Oto przykłady aplikacji webowych:

  • bankowość internetowa
  • serwis streamingowy z filmami
  • portale społecznościowe
  • sklepy internetowe
  • portale ogłoszeniowe

Skąd się biorą aplikacje?

Można zatem zadać sobie jedno kluczowe pytanie – skąd się biorą te wszystkie aplikacje? Odpowiedź jest prosta – od programistów. To oni tworzą aplikacje, bez względu na jej typ. W tym celu wykorzystywane są najróżniejsze technologie i języki programowania, ale bez względu na użyte środki, cel jest zawsze ten sam: dostarczyć użytkownikowi pewną, określoną funkcjonalność.

Najprostsze aplikacje, skupiające się na dostarczeniu niewielkiej funkcjonalności, często tworzone są przez jedno lub dwuosobowe zespoły pasjonatów. Taka aplikacja nie jest skomplikowana i z reguły jest skupiona na jednym zadaniu.

W przypadku bardziej skomplikowanych aplikacji, do ich wytworzenia potrzebny jest wykwalifikowany personel. Składa się on już nie tylko z programistów, ale i osób czuwających nad przebiegiem prac, kształtem produktu (aplikacji), oraz dostarczających odpowiednie środowisko w którym aplikacja jest testowana i uruchamiana. Nasza firma Atria Systems zajmuje się tworzeniem oprogramowania na zamówienie, jeśli chciałbyś o tym porozmawiać, zapraszamy do kontaktu.